Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Yeni Tip Sürücü Belgeleri
28.06.2017  

Ülkemizin kabul ettiği “Karayolları Trafiği Konvansiyonu Tamamlayıcı Avrupa Anlaşması” hükümleri kapsamında 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle; sürücü belgesi sınıfları, geçerlilik süreleri, sürücü belgesi alacaklarda aranacak yaş, deneyim ve hükümlülük şartları yeniden belirlenmiş olup, 2015 yılı ve öncesi mevcut sürücü belge sınıfı 9 iken, 01/01/2016 tarihinden itibaren düzenlenecek olan yeni tip sürücü belgelerinde bu sayı 17’ye çıkartılmıştır.
İlimizde Sürücü Belgesi Müracaatı için Randevulu sisteme 28.01.2016 tarihi itibarı ile başlanılmış olup, vatandaşlarımızın http://surucurandevu.egm.gov.tr/ internet adresine giriş yaparak veya Kırıkkale İl Emniyet Müdürlüğümüze ait http://kırıkkale.pol.tr internet adresi üzerindeki “İŞLEMLER” menüsü üzerinden SÜRÜCÜ BELGESİ RANDEVU linkinden randevularını alabileceklerdir.

Yapılan başvuruların zamanında sonuçlandırılması amacıyla, Sürücü Belgeleri birimlerinde görev yapan personelin çalışma saatleri hafta içi 08:00-19:00, Cumartesi günleri ise 09:00-17:00 olarak planlanmıştır.

Sürücü Belgesi randevusunu alan vatandaşlarımız, randevu tarihinde aşağıda belirtilen bilgi ve belgeler ile birlikte randevu saatinden en az 10 dk. önce Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğümüzde hazır olmaları durumunda müracaatları alınacaktır.
Müracaat işlemi sonunda 15 gün süreli Sürücü Belgesi yerine kullanabilecekleri geçici belge verilecektir. Sürücü Belgesi, 15 gün içerisinde “müracaatçının adresine” veya müracaatçının “belgesini kendi adına teslim almasını istediği kişinin adresine” PTT tarafından teslim edilecek olup, teslim edilemeyen belge; 7 gün süresince PTT şubelerinde bekletildikten sonra müracaatçının “Geçici Belgesini teslim aldığı Trafik Tescil Birimine” gönderilecektir. Sürücü belgesi ancak, Belge sahibi veya vekilince Trafik Tescil biriminden teslim alınabilmektedir.

Sürücü Belgesi Müracaatlarının Alınması, Kişiselleştirilmesi ve İlgililerin Adresine Posta Yoluyla Gönderilmesine İlişkin Esaslar ve Müracaat Sırasında İstenilecek Evraklar

Mevcut Sürücü Belgesini Yeni Tip Sürücü Belgesi İle Değiştirmek İçin İstenen Belgeler
1- Sürücü olur sağlık raporu (aile hekimliği, tam teşekküllü devlet ve özel hastanelerden alınabilir)
2- Icao standartlarında biyometrik fotoğraf (50*60 ebadında, arka fonu beyaz) 2 adet
3- Anlaşmalı bankalar veya Maliye Veznelerine yatırılmış değerli kağıt bedeli
4- Anlaşmalı bankalara yatırılmış hizmet bedeli
5- Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi

İlk Kez Sürücü Belgesi Alacaklar ile Mevcut Sürücü Belgesine Başka Sınıf Sürücü Belgesi Ekletmek İsteyenler İçin İstenen Belgeler
1- Sürücü Olur Sağlık Raporu (aile hekimliği, tam teşekküllü devlet ve özel hastanelerden alınabilir)
2- Icao standartlarında biyometrik fotoğraf (50*60 ebadında) 2 adet
3- Anlaşmalı bankalar veya Maliye Veznelerine yatırılmış değerli kağıt bedeli
4- Anlaşmalı bankalara yatırılmış hizmet bedeli
5- Anlaşmalı bankalar veya Maliye Veznelerine 492 sayılı harçlar kanununa göre yatırılmış sürücü belgesi harç bedeli (Sürücü Belgesi sınıfına göre harç fiyatları farklılık göstermektedir.)
6- Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
7- Sürücü Sertifikası
8- EK-1 Müracaat Formu (Sürücü Kursunun Düzenlediği)


    
 
  • Polis Radyosu
  • Kurumsal E-Posta
  • Polsan
  • Emniyet Teşkilati Mensupları Hanımları Yardımlaşma Derneği
  • Suç Önleme Sempozyumu
  • KGYS