Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

ANASAYFA

:

Cocuk Sube - Cocuk Yetistirmek

Giriş
 
1- Mutlu ve başarılı bir çocuk yetiştirmeniz söylediklerinizden çok, kurduğunuz ilişki biçimine bağlıdır.
2- Çocuğunuzun hayat yolunuz çizemezsiniz, ona ancak kendi yolunu çizebileceği bir harita verebilirsiniz.
3- Sevginin büyükten küçüğe, saygının küçükten büyüğe yöneleceği doğru değildir. Büyüğün küçüğe göstereceği saygı, küçüğe saygılı olmayı öğretir.
4- Çocuğa saygı göstermek onun bağımsız bir varlık olduğunu kabullenmektir.

5- Çocuklarınıza vereceğiniz en değerli hediye ,ilgi ve zamandır.
6- Hoşgörü karşımızdakini istediğimiz gibi olmaya zorlamak değil; kendi istediği gibi olmasına imkan vermektir.
7- Anne baba olmanın en zor tarafı, birşeyin nasıl doğru yapılacağını bildiği halde yanlış yapılmasına sabır göstermektir.
8- Çocuğunuza örnek vermek yerine; örnek olun.
9- Çocuk anne babanın görülen birçok özelliğini aldığı gibi; gözle görünmeyen özelliklerini de alır.
10- Çocuğunuz bağımsız bir birey olacaktır. Lütfen onu sizin kişiliğinizin değerlendirileceği bir karne gibi görmeyin.
11- Çocuğunuzun doğru davranmasını uzaktan kumanda ile sağlayamazsınız.  Ellerini yıka, dişlerini fırçala, odanı topla demek yerine önce bunları birlikte yapmalısınız.
12- Çocuğunuza her gün zaman ayırın. Önemli olan ayırdığınız zamanın uzunluğu değil, bu zamanın nitelikli kullanılmasıdır.
13- Günümüzde birçok evde televizyon çocuk bakıcısı olarak kullanılmaktadır. Çocukların eğitiminden televizyon değil; anne baba sorumludur.
14- Çocuğunuza paranın değerini öğretin.her konudaki alım kararının öncelikle ucuz veya pahalılıkla değil, alınacak nesnenin bu paraya değer olup olmadığını anlatarak öğrenmelerini sağlayın.
15- Çocuğunuzun yanlışlarını değil; doğrularını yakalayın.
16- Eğitmek, doğru tepki vermektir.
17- Önemli olan kardeşine veya arkadaşlarına kıyasla ne kadar başarılı olduğu değil;kendi yapabileceklerine kıyasla, ne kadar başarılı olduğudur.
18- Çocuğunuzun başarılarını övün; ama överken aşırıya kaçmayın, samimiyetinizden şüpheye düşebilir.
19- Çocuğunuza çocuk gibi davranırsanız, o da hep çocuk kalır.
 

Çocuklara yönelik sıkça kullanılan olumsuz sözler özgüveni sarsar

     
Olumsuz sözler, çocukların güven duygusunu zedeleyerek, “ben nasılsa yapamam” diye kendini şartlandırmasına yol açıyor. Ailelerin, çocuklara yapabilecekleri basit işleri görev olarak vermesi, yapabileceğine dair yönlendirmesi, yapıcı konuşması çocuklarda özgüveni artırmaktadır. Çocukların özgüven kazanmasında anne, baba ve öğretmenler büyük ölçüde sorumludur. Anne babanın ve öğretmenin desteğini alan öğrenci, kendisine güvenildiğini bilir. Bu duyguyla girdiği işlerde başarılı olur. Aksi takdirde devamlı eleştirilen, hataları gösterilen ve başka insanlarla kıyaslanan kişilerin, kendine güveni olmaz.
     Kamuoyu araştırmaları son yıllarda çocuk ve gençlerde kendilerine güven kaybının ciddi boyutlara ulaştığını göstermektedir. Bunda en önemli etkenin anne ve babanın devamlı olarak çocuğu geliştiren sözler yerine durduran sözler kullanılmasının etkili olduğu belirtilmektedir.
    Anne babanın ‘sen zaten yapamazsın, beceriksizsin’ gibi olumsuz sözleri beyni programlıyor. Bu sözler çocuğun o kişiliğe bürünmesine sebep oluyor. Ebeveynlerin aşırı korumacı olmadan, çocuğa yapabileceği küçük görevler vermesi onun özgüven kazanmasında en etkili yoldur. Çocuğa başarılı insanlar onu kırmadan örnek olarak verilebilir.. ‘bak o yapabiliyor, sen de yapabilirsin, o ne kadar zorluk çekmiş ama çalışarak başarmış eminim sen de çok başarılı olabilirsin’ gibi yapıcı cümlelerle çocuğu yüreklendirebilirsiniz. Bu da çocuğa anne babasının kendisine ne kadar güvendiğini yaptıklarının iyi olduğunu ancak daha iyisini de yapabileceğine inandıklarını anımsatır. 
    Böylece çocuk ilerde hem başarılı bir birey hem de özgüveni tam olan bir yetişkin olacaktır.
 

Geleceğin Suçlusu
 
Anne ve Babalar Dikkat !!!!
 
    Bu belge, abd houston polis müdürlüğü tarafından hazırlanmış ve kentteki tüm evlere ve okullara dağıtılmıştır.
 
Geleceğin suçlusunu yetiştirmenin en basit kuralları
 
    * Daha küçükken çocuğa istediği her şeyi vermeye başlayın. Bu biçimde o, herkesin onun geçimini sağlamak zorunda olduğuna inanacaktır. N gülün. Böylece o kendisinin akıllı olduğuna inanacaktır.
 
    * Kararları hep siz verin. Ona düşünmeyi ve beynini kullanmayı hiç öğretmeyin! Yirmi bir yaşına gelince de kendi kararlarını, kendisi versin diye bekleyin.
 
    * Yerde bıraktığı her şeyi kaldırın; kitaplarını, ayakkabılarını, kıyafetlerini, onun için her şeyi siz yapın ki, o tüm sorumluluklarını başkalarına yüklemeye alışsın.
 
    * Onun gözünün önünde sık sık kavga edin ki, böylelikle aile bir gün parçalanırsa çok fazla üzülmesin.
 
    * Ona istediği kadar harçlık verin ki, hiçbir zaman kendi parasını kazanmanın ne olduğunu öğrenmesin.
 
    * Yiyecek, giyecek ve konforla ilgili tüm isteklerini yerine getirin ki, istediklerine ulaşmak için çalışmak gerektiğini öğrenmesin.
 
    * Komsulara, öğretmenlere, polislere karşı her zaman onun tarafını tutun ki, onların hepsine karşı peşin hükümleri oluşsun.
 
    * Tüm bunları ve benzerlerini yaparak yetiştirdiğiniz çocuğunuz bir gün suç işlerse, kendisinden özür dileyin. Ama onu felaket dolu bir yasama hazırladığınız için kendinize teşekkür etmekten geri kalmayın.
  • Polis Radyosu
  • Kurumsal E-Posta
  • Polsan
  • Emniyet Teşkilati Mensupları Hanımları Yardımlaşma Derneği
  • Suç Önleme Sempozyumu
  • KGYS