Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

ANASAYFA

:

Cocuk Sube - Tavsiyeler

Giriş

Çocuklarınıza ev anahtarınızı vermeniz gerektiğinde anahtarlığınızda adresinizi ve isminizi belirten bir işaret bulunmamasına dikkat edin. Okul öncesi çocuklarınızın ev dışında yalnız başlarına dolaşmalarına ve nezaret edilemeyecek yerlerde oynamalarına (özellikle kalorifer daireleri, bodrumlar, inşaat vb.) izin vermeyin. Çocuklarınız okula yürüyerek gidiyorsa, bilinen işlek caddelerden, grup halinde gidip gelmeye dikkat etmelerini öğütleyin. Yabancıların yakınlık göstermesi ve hediye vermelerini kabul etmemelerini, bu gibi girişimlerde bulunanları veya kendilerini rahatsız edenleri hemen en yakın güvenlik görevlisine söylemelerini ve size de mümkün olduğu kadar çabuk haber vermelerini isteyin. Evden dışarı çıktıklarında, nerede ve kiminle birlikte olduklarını size her seferinde söylemelerini öğütleyin. Çocuklarınız dışarı çıktığında üzerlerinde fazla miktarda para ve kıymetli eşya bulunmamasına dikkat edin. Çocuklarınızı mahalledeki oyun alanlarında bile olsa mutlaka gözaltında bulundurun. Çocukların oynadıkları bölgede alışılmamış şekilde ve sıklıkta dolaşan şahıs ve/veya araçları gerektiğinde en yakın güvenlik kuvvetleri birimlerine bildirin. Mümkün olduğunda kişilerin eşkâllerini ve araçların plaka numaraları ile markalarını ve renklerini tespit etmeye çalışın. Çocuklarınızı tanımadıkları kişilerin araçlarına binmemeleri konusunda uyarın.
 
 
YAŞDAL


• Eğer bir çocuk; kavga ve gürültü içinde yaşarsa kavgayı öğrenir.

• Eğer bir çocuk; korku içinde yaşarsa, korkmayı öğrenir.

• Eğer bir çocuk; daima ona acıyan insanlarla beraber yaşarsa, kendini zavallı hissetmeyi öğrenir.

• Eğer bir çocuk; kıskançlık içinde yaşarsa, nefret etmeyi öğrenir.

• Eğer bir çocuk; cesaret ve heyecana değer verilen bir çevrede yaşarsa, kendine güvenmeyi öğrenir.

• Eğer bir çocuk; övmeyi bilen insanlarla beraber yaşarsa, başkalarını da taktir etmeyi öğrenir.

• Eğer bir çocuk; sevgi içinde yaşarsa, sevmeyi öğrenir.

• Eğer bir çocuk; kendisini insan yerine koyan bir çevrede yaşarsa, hayatta erişmek için çalışmaya değer bir amacı olmasını öğrenir.
 
• Eğer bir çocuk; dürüst hareket eden insanlar içinde yaşarsa, adaletin ne olduğunu öğrenir.

• Eğer bir çocuk; sözlerine güvenilir insanlar içinde yaşarsa, hakikatin ne olduğunu öğrenir.

• Eğer bir çocuk; açık kalpli, güler yüzlü ve anlayışlı insanların arasında yaşarsa dünyanın gerçekten yaşamaya değer güzel bir yer olduğunu öğrenir.
 
Ann LANDER

ÇOCUKLARINIZI SİGARADAN NASIL KORUYACAKSINIZ
 
 
 > Sigara içmeyerek onlara örnek olunuz.
 > Sigarayı başkasından önce siz tanıtınız.
 > Sigara ikramı karşısında nasıl hareket edeceğini öğretiniz.
 > Çocuğunuza 6 ya da 7 yaşına gelince fazla miktarda sigara izmaritini toplayarak bunları birkaç gün bir kavanozda bekletin. Daha sonru çocuğunuza bu kavanozu koklatın ve ona "Pisliği" içine çekerek kendisini iyi hissetmesini sağlayıp sağlamadığını sorun.
> Çocuğunuza sigaranın kısa dönemdeki şu zararlarını öğretiniz.
     1. Sigara tiryakisinin elbiseleri kokar
     2. Dişleri ve tırnakları sararır.
     3. Nefesleri hemen kesilir.
     4. Enerjileri azalır.
 
GELECEÄ�İN SUÇLUSUNU YETİŞTİRMENİN 10 BASİT KURALI
 
1. Daha küçükken çocuğa istediği her şeyi vermeğe başla!
 
       Bu şekilde; o bütün dünyanın onun geçimini sağlamak zorunda olduğuna inanacaktır.
 
2. Kötü sözler söylediği zaman, gül. Böylece o kendisinin akıllı olduğuna inanacaktır.
 
3. Ona ahlaki hiç bir eğitim gösterme, 21 yaşına gelince kendisi karar versin, diye bekle!
 
4. Yerde bıraktığı her şeyi kaldır, kitapları, ayakkabılarını, elbiselerini. Onun için her şeyi sen yap ki o bütün sorumlulukları başkalarına yüklemeğe alışsın. 5. Onun önünde sık sık kavga edin. Bu sayede bir gün ailesi parçalanırsa o da çok şaşırmayacaktır.
 
6. Çocuğa istediği kadar harçlık verin. Hiç bir zaman kendi parasını kendi kazanmasın. Hayatta karşılaştığın güçlüklerle onun da karşılaşmasına ne lüzum var?
 
7. Yiyecek, içecek ve konforla ilgili bütün arzularını yerine getir. İstediklerini yapmamak tehlikeli soğukluklara sebep olabilir.
 
8. Komşulara, öğretmenlere, polislere karşı daima onun tarafını tut. Onların hepsinin, çocuğa karşı peşin hükümleri vardır.
 
9. Günün birinde başına gerçekten bir bela gelirse, ona birşey yapmadın diye kendinden özür dile.
 
10. Onu felaketler ile dolu bir hayat için hazırla!.. Muhakkak onu bulursun!..
 
 
SEVGİLİ ANNE VE BABALAR!
 
      Çocuklara insanları sevdirmek için; Onlara daima iyi insanlardan bahsedin dünyadaki yardımlaşmadan ve iyiliklerden bahsedin.
 
    Çocuğun yalancı olmaması için; Yalan söylemeyin. Ona sürekli yalanın kötülüğünden bahsedin daha küçüktür diye yalanlarını hoş görmeyin.Eğer çocuk suçunu itiraf ediyorsa onu cezalandırmayın. Çünkü bazı durumlarda çocuk sırf cezadan kurtulmak için yalan söyler.
 
    Çocukları gayeli, enerjik ve hayata sıcak bakan bir ferd yapmak için: Onlara ders yönünden fazla baskı yapmayın, bunun yerine dersin öneminden bahsedin oyun oynamak istiyorlarsa onlara gerektiği kadar izin verin. Onun hoşlandığı ve yeteneği olduğu mesleğe yönlendirin. Çocuğu sosyal faaliyetlere katın. ,
 
    Çocuklara güven duygusu yerleştirmek için; Çocuklar kendilerini size beğendirmek isterler. Bunun için kendince ev işi yapar, hoplar, zıplar, bütün bunları takdir edin ve olumlu iş yapmaları için teşviş edin. Kendi başlarına iş yapmaları için olanak hazırlayın, Bu onları'hayata hazırlayacaktır. Başaramayacakları işleri vermeyin.
 
    Çocuklarınızı düzene ve temizliğe alıştırmak için; Yataklarını oyuncaklarını, kitaplarını ve evi düzelttiklerimde tebrik ediıg ve onlara ödül verin ama her zaman ödül^rmeyınf^ira ödül araç olmaktan çıkıp amaç olabilir. Çocuklarınızı düzene ve temizliğe alıştırmak için :Yataklarını oyuncaklarını, kitaplarınıve evi düzelttiklerinde tebrik edinve onlara ödül verinama her zaman ödül vermeyin Zira ödül araç olmaktan çıkıp amaç olabilir. Çocuklara dürüstlük aşılatın mutluluğun sadece parada ve zenginlikte olmadığını canlı bir örnek ile anlatın.
 
 
SUÇLU ÇOCUK YOKTUR !
SUÇA İTİLMİŞ ÇOCUK VARDIR !
  • Polis Radyosu
  • Kurumsal E-Posta
  • Polsan
  • Emniyet Teşkilati Mensupları Hanımları Yardımlaşma Derneği
  • Suç Önleme Sempozyumu
  • KGYS