Skip Ribbon Commands
Skip to main content

ANASAYFA

:

Polisgucu-Yuzme

Giriş
yuzme1 (1).jpg
Yüzme takımımız hafta sonları cumartesi ve Pazar olmak kaydıyla 9-11 saatrei arasında olimpik yüzme havuzunda  22 sporcu ile devam etmekte olup illerde yapılan yarışmalarda il ikinciliği ve il üçünculüğü kupamız bulunmaktadır.
 
yuzme1 (7).jpg
Kayıt için
 
Nüfus cuzdan fotokopisi
Veli izin belgesi sağlık raporu
2 adet resim
 
Yüzme Nedir Ve Tanımı

Bir yüzme müsabakasıYüzme sporu uluslararası standartlarda boyutu olan (50 metre, 8 kulvar) havuzlarda bedenin kulaç ve
Ayak hareketlerinden başka bir yardım almadan, her yarışmacının kendi kulvarında, serbest sırtüstü, kelebek ve kurbağa stillerinin her birinde veya dördü birden karışık olarak, 50 100, 200 400 800 1500 metrelerde bireysel veya ekip olarak yaptıkları yarışmaya denir.
Tarihçe Eski Yunan ve Roma uygarlıklarında yüzme askeri eğitimle birlikte temel eğitimin önemli bir parçası olarak görülmekteydi. Eski Yunan zaman zaman yüzme yarışmaları düzenlemişler; Romalılar , hamamlardan ayrı olarak yüzme havuzları yaptırmışlar. Japonya'da ise okullarda yüzme eğitimini zorunlu kılan imparatorluk fermanı yayınlamıştır.
İlk açık Hava havuzunun 1828'de Liverpool'da yapılmasından bir süre sonra ilk uluslararası yüzme yarışları 1837'de Londra'da, ve ardından 1846'da Avustralya'da düzenlenmiştir. 1875'te İngiliz Mathew Webbe, Manş Denizi'ni kurbağalama tekniğiyle yüzerek geçti.
Bu gelişmeler paralelinde, 1882'den sonra çeşitli Avrupa ülkelerinde de yüzme federasyonları kurulmaya başlandı. 1896'da kurulan Londra Metropolitan Yüzme Kulübü, daha sonra Amatör Yüzme Birliği'ne dönüştü. ABD'de yüzmenin örgütlü bir spora dönüşmesi, 1888'de Amatör Spor Birliği'nin (AAU) kurulması sayesinde gerçekleşti.
1896'da modern olimpiyat oyunlarının tekrar başlatılması ile, düzenlenen ilk olimpiyatlarda yüzme yarışlarına da yer verildi. Önceleri sadece erkeklerin katıldığı yarışmalara, 1912'de ilk kez bayan yüzücüler de alındı.1900 yılındasırt üstü stili ve daha sonra 1908 yılında ise kurbağalamayı olimpiyatlara eklemişlerdir. Kelebek ise olimpiyatlara en son eklenen yüzme stilidir. Bütün dünyada örgütlü bir spor olarak yaygınlık kazanması ve olimpiyat programına alınması ile birlikte, bu spor dalı için uluslar arası bir federasyon kurulması gerekliliği ortaya çıktı.
Böylece 1909'da Londra'da Uluslar arası Amatör Yüzme Federasyonu FINA (Federation İnternationale de Natation Amateur) kuruldu. FINA'nın kurulmasından önce olimpiyatlarda yer alan yüzme yarışları sportif olmaktan çok uzaktı 200 m engelli yüzme yarışları, bir direğe tırmanmayı ve bir dizi kayığın üstünden geçtikten sonra, bu kayıkların altlarından yüzerek geçmeyi içeriyordu. Diğer yarışlar ise, Su altında en uzun mesafe yüzme, 4000 m yüzme gibi yarışlardı
yuzme1 (2).jpg
yuzme1 (3).JPG
yuzme1 (4).JPG
yuzme1 (5).JPG
yuzme1 (6).JPG
  • Polis Radyosu
  • Kurumsal E-Posta
  • Polsan
  • Emniyet Teşkilati Mensupları Hanımları Yardımlaşma Derneği
  • Suç Önleme Sempozyumu
  • KGYS